Pracodawca jest daleko
Pracodawca jest daleko
JAROSŁAW BECH
Przedsiębiorca zagraniczny tworzący oddział obowiązany jest upoważnić kogoś do reprezentowania go w oddziale. Już tylko to pozwala stwierdzić, że oddział nie jest samodzielnym podmiotem, a więc i nie pracodawcą.
Postawiona przez Joannę Gizińską ( "Rzeczpospolita" z 24 października 2000 r.) teza, iż pracodawcą jest oddział bądź przedstawicielstwo przedsiębiorcy zagranicznego (dalej: oddział i przedstawicielstwo) utworzone na podstawie ustawy z 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. nr 101, poz. 1178; dalej: ustawa), moim zdaniem nie znajduje podstawy prawnej. Spróbuję wykazać, iż pracodawcą jest zawsze przedsiębiorca zagraniczny, a nie sam oddział bądź przedstawicielstwo.
Zgodnie z art. 3 kodeksu pracy pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Zestawienie powołanego przepisu z art. 22 § 1 k.p. pozwala stwierdzić, że pracodawcą może być każdy podmiot zdolny do nawiązania stosunku pracy. Istotą tego stosunku dla pracownika jest odpłatne wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, a dla pracodawcy - zatrudnianie pracownika za wynagrodzeniem. Zasadniczą zatem sprawą jest ustalenie, którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta