Dwa pokolenia na dorobku
Dwa pokolenia na dorobku
Po przyjęciu do Unii Europejskiej dwunastu krajów kandydackich z 71 do 174 mln zwiększy się liczba osób, uprawnionych do korzystania z unijnej pomocy strukturalnej. Przywódcy "piętnastki" nie chcą jednak zwiększyć wielkości pomocy ponad obecne 0,45 proc. dochodu narodowego Unii.
Dlatego Polska otrzyma zapewne dużo mniejsze wsparcie niż to, z jakiego przez lata korzystały Hiszpania, Portugalia, Grecja i Irlandia. Osiągnięcie przez nasz kraj poziomu rozwoju UE może w tej sytuacji potrwać dwa pokolenia.
Najwcześniej pod koniec 2002 roku będzie wiadomo, jaką pomoc uzyskamy z Brukseli. Komisja, w przyjętym wczoraj raporcie o polityce regionalnej, po raz pierwszy jednak ostrzegła: "Będziecie gorzej traktowani niż obecni członkowie UE".
Trzy opcje
Zdaniem Brukseli, możliwe są trzy opcje rozdzielania pomocy strukturalnej.
Pierwsza z nich to utrzymanie obecnego systemu, zgodnie z którym 2/3 funduszy strukturalnych oraz fundusze zwartości są przeznaczone odpowiednio dla regionów o niższym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta