Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydawcom grozi katastrofa

24 lutego 2001 | Ekonomia | AR
źródło: Nieznane

VAT Nowelizacja spowodowała chaos na rynku książki i rynku prasowym

Wydawcom grozi katastrofa

ANDRZEJ ROSNER

Prawie dwa miesiące stosowania znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług potwierdziły wszystkie obawy, co do jakości nowych rozwiązań, wyrażone m. in. przeze mnie ("Zaproszenie do korupcji", "Rz" z 1 grudnia 2000 r.).

Sprawa ta była już przedmiotem posiedzeń Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, ale Ministerstwo Finansów wydaje się odporne na wszelkie perswazje. Nowelizacja wprowadziła nieopisany chaos na rynku książki i rynku prasowym, a w perspektywie spowoduje zapewne kłopoty z utrzymaniem kilkunastu tysięcy miejsc pracy. Wydawcy i drukarze mają wobec nowych uregulowań liczne zastrzeżenia.

Sprzedaż książek i czasopism tzw. specjalistycznych objęta jest obecnie stawką VAT 0-proc., a pozostałych czasopism, w tym prasy codziennej - 7-proc. Natomiast produkcja książek i czasopism od 1 stycznia obciążona została stawką 22-proc.

Drukuj tylko za granicą

Polscy drukarze, wystawiając faktury wydawcom, doliczają 22-proc. VAT. Wydawcy muszą ten podatek zapłacić; potem zaś, rozliczając się z urzędem skarbowym, mogą liczyć na zwrot nadpłaconego podatku w terminie prawie dwumiesięcznym. Jeżeli zatem natychmiast zapłacą fakturę za druk, dofinansowują skarb państwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2248

Spis treści
Zamów abonament