Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cegły z dawnego oflagu

24 lutego 2001 | Publicystyka, Opinie | JP

W byłym obozie jenieckim Woldenberg, w którym więziono polskich oficerów, po wojnie hodowano świnie. Potem baraki zaczęto rozkradać. Dziś można uratować tylko kilka z nich

Cegły z dawnego oflagu

JACEK PATALAS

Kilometr od Dobiegniewa w Lubuskiem rozpada się były Oflag IIC Woldenberg, największy podczas drugiej wojny światowej obóz jeniecki dla polskich oficerów. Jeśli nikt nie pomoże samorządowi w utrzymaniu tego historycznego miejsca, trzeba będzie zrujnowane baraki wyburzyć.

Do stycznia 1945 roku w Woldenbergu więziono kilka tysięcy oficerów, podoficerów i szeregowców - obrońców Westerplatte, Helu, Modlina i Warszawy, tych, którzy walczyli pod Kockiem i nad Bzurą.

Cztery lata po wojnie urządzono w barakach tuczarnię trzody chlewnej. W tych samych dwudziestu pięciu barakach, w których żyli, cierpieli, czekali, tęsknili i umierali polscy żołnierze, w których więzieni byli m. in. Józef Kuropieska,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2248

Spis treści
Zamów abonament