Logika partnerstwa
Logika partnerstwa
GIULIANO AMATO
Co niesie ze sobą przyszłość w kwestii stosunków transatlantyckich? Pytanie to staje przed każdą nową administracją amerykańską, choć rodzi się pokusa, by zachowywać się tak, jak gdyby stosunki transatlantyckie miały pozostać z grubsza tym samym co dotychczas. Prawda jednak wygląda tak, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska rozwijają się szybko, posuwając się naprzód każde swoim szlakiem: toteż przed partnerami po obu stronach Atlantyku stoi wyzwanie sterowania coraz bardziej złożonymi stosunkami.
Trzeba się także oprzeć dwóm innym pokusom. Po stronie europejskiej żywa jest pokusa, by przyspieszyć wyniesienie Unii do rangi podmiotu międzynarodowego, wyrażająca się w ciągłym głoszeniu autonomii lub niezależności od USA. Nastroje antyamerykańskie będą oczywiście dawały o sobie znać, ponieważ tak jak w każdym nierównym związku słabszy partner będzie wykazywał skłonność do składania napuszonych oświadczeń, które prowadzą do nieporozumień.
Mocarstwo lokalne o zasięgu światowym
Europejczycy nie powinni ulegać tej pokusie, gdyż przejście od zależności do równego partnerstwa nie polega na popisach oratorskich. Powinni natomiast przejąć większą niż dotąd część...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta