Moja Polska żyje w języku
Maria Danilewicz Zielińska nie tylko o literaturze
- Pożar w Quinta das Romazeiras Moja Polska żyje w języku
JANUSZ DRZEWUCKI
Cykl rozmów, jakie prozaik i eseista Włodzimierz Paźniewski przeprowadził latem 1998 roku z pisarką i eseistką, historyczką literatury i bibliografką Marią Danilewicz Zielińską nieprzypadkowo nosi tytuł "Fado o moim życiu". Autorka nieocenionych "Szkiców o literaturze emigracyjnej" od blisko 30 lat mieszka w Portugalii, w Feijó pod Lizboną, a przepojone bezbrzeżnym smutkiem i niewypowiedzianą tęsknotą pieśni fado są ważnym składnikiem miejskiego folkloru Lizbony. O powadze, z jaką Portugalczycy odnoszą się do muzyki fado, najlepiej świadczy to, że po śmierci najsłynniejszej śpiewaczki fado Amalii Rodrigues w październiku 1999 roku premier Portugalii Antonio Guterres ogłosił trzydniową żałobę narodową.
W rozmowach, znanych częściowo z publikacji m.in. w "Twórczości", "Kresach", "Kwartalniku Artystycznym", "Przeglądzie Politycznym" i w "Plusie Minusie", Maria Danilewicz Zielińska mówi zarówno o sobie, swojej drodze życiowej, jak i o ludziach, których miała szczęście spotkać. Rozważa o ludzkim losie wobec kaprysów historii. Imponuje przy tym budzącą podziw szczegółową pamięcią.
Jej biografia,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta