Statystyka nie wystarczy
Statystyka nie wystarczy
ANDRZEJ ŻBIKOWSKI
Zygmunt Bauman, pisząc w "Nowoczesności i Zagładzie" (wyd. pol. Warszawa 1991, s. 133) o znamionach wyróżniających holokaust w długiej serii prób masowej eksterminacji, zauważył, że był on "w co najmniej takim samym stopniu produktem, co pomyłką nowoczesnej cywilizacji. Jak każda rzecz przeprowadzona w sposób nowoczesny - racjonalny, planowy, oparty na naukowej informacji, ekspertyzie, fachowym zarządzaniu i kierowaniu - Holocaust daleko za sobą pozostawił wszelkie wcześniejsze analogiczne zdarzenia, bijąc je na głowę jako prymitywne, niepewne i nieskuteczne".
Nic dziwnego, że gdy hitlerowcy ostatecznie zdefiniowali jeden ze swych głównych strategicznych celów - usunięcie poza "niemiecką przestrzeń życiową" wszystkich Żydów - przystąpili do jego realizacji, wykorzystując najnowsze metody i wynalazki. Posłuszni ich woli naukowcy przystąpili do pracy. (Wiedzieli, kogo władze chcą usunąć - pełną definicję, kto według hitlerowców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta