Obciążenie z wyłączeniami i zwolnieniami
Obciążenie z wyłączeniami i zwolnieniami
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Umowy sprzedaży, zamiany rzeczy i praw majątkowych podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Jego stawka wynosi zasadniczo 2 proc., a tylko gdy przedmiotem umowy są "inne prawa majątkowe" - 1 proc. Przewidziane są przy tym wyłączenia spod tej daniny, a także zwolnienia od niej.
Zasada jest taka: podatek ten obowiązuje tylko w sytuacjach wyraźnie wymienionych w ustawie z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86, poz. 959; dalej: ustawa). Nie wolno nim obciążać czynności i transakcji podobnych, zbliżonych.
Podatek od czynności cywilnoprawnych zastąpił od 1 stycznia 2000 r. opłatę skarbową, normowaną przedtem przez ustawę z 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej.
W obrocie nieprofesjonalnym
Do umowy sprzedaży (także zamiany) odnoszą się przede wszystkim ogólne wyłączenia przewidziane w art. 2 ustawy. Wedle tego przepisu podatkowi temu nie podlegają m.in. umowy sprzedaży (zamiany) w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami lub o autostradach płatnych. Dlatego nie ma tej daniny np., jeśli gmina oddaje grunt w wieczyste użytkowanie lub sprzedaje w trybie przetargu na podstawie ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta