Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Głos rozpaczy

07 marca 2001 | Książki | ŁG
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Łukasz Gołębiewski

Głos rozpaczy

"Ziemia pod jej stopami" to książka najbardziej osobista ze wszystkich, jakie Rushdie napisał. Prywatne pożegnanie kraju dzieciństwa i lament człowieka żyjącego na emigracji.

ILUSTRACJA WIESŁAW ROSOCHA

ushdie - jedno z najgłośniejszych nazwisk współczesnej literatury. Urodzony w Indiach, ale piszący po angielsku, Salman Rushdie swoją ogromną sławę zawdzięcza jednak nie pisarstwu, a wydanemu na niego w lutym 1989 raoku wyrokowi śmierci. Wówczas to ajatollach Chomeini uznał autora "Szatańskich wersetów" winnym obrazy Mahometa i wiary muzułmańskiej.

Rushdie wciąż nie jest pewny następnego dnia, bo choć groźba pod jego adresem została pod naciskiem władz brytyjskich wycofana przez rząd w Teheranie, to fundamentaliści uważają, że fatwę może zdjąć tylko ten, kto ją ogłosił. A ajatollah Chomeini zmarł w czerwcu 1989 roku. Mimo to w ostatnich latach pisarz zaczął pokazywać się publicznie, uczestniczyć w spotkaniach z czytelnikami. Wciąż też prowokuje. Jego poprzednia książka, "Ostatnie westchnienie Maura", nie została dopuszczona do sprzedaży w części krajów arabskich, z krytyką spotkała się też najnowsza powieść - "Ziemia pod jej stopami".

Miłość i tęsknota

Jest to książka najbardziej osobista ze wszystkich, jakie Rushdie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2256

Spis treści
Zamów abonament