Łagodzenie bezrobocia
Łagodzenie bezrobocia
Każdy kraj broni swego rynku pracy i ściga tych, którzy przyjeżdżają pracować na czarno. Legalną pracę za granicą można podejmować tylko według zasad określanych przez państwo, do którego chce się wyjechać. Źródłem informacji na ten temat są przedstawicielstwa zagranicznych placówek, a także departament migracji zarobkowej Krajowego Urzędu Pracy (KUP), który jest największym pośrednikiem, a zarazem koordynatorem wyjazdów do zagranicznych pracodawców.
W przypadku tzw. wyjazdów kontraktowych (eksport usług), podlega się polskiemu prawu w zakresie przepisów podatkowych i ubezpieczeniowych, naliczany jest też automatycznie staż pracy. Udokumentowany czas zatrudnienia za granicą może być zaliczony do okresu pracy w Polsce: - w zakresie uprawnień pracowniczych, tj. uprawnień wynikających ze stosunku pracy, a co przewiduje kodeks pracy także prawa do zasiłku dla bezrobotnych - pod warunkiem opłacania składek na Fundusz Pracy. - w zakresie zaliczania pracy za granicą do stażu emerytalno-rentowego pod warunkiem opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Składka na Fundusz Pracy wnoszona na konto Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynosi 9,75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w Polsce ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny za każdy przepracowany miesiąc. Natomiast składka na ubezpieczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta