Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bóg postmodernistów

24 marca 2001 | Plus Minus | JŻ
źródło: Nieznane

Wśród bohaterów postmodernistycznego stylu pojawiają się w nowych wcieleniach Kaczor Donald, Myszka Miki, pies Goofy, ewentualnie Big Brother

Bóg postmodernistów

RYS. JANUSZ KAPUSTA

ABP JÓZEF ŻYCIŃSKI

W różnych nurtach współczesnego postmodernizmu znajdujemy próby głębokiej reinterpretacji podstawowych prawd o człowieku, Bogu, sensie życia czy roli cierpienia.

Stosowane techniki dekonstrukcji ukazują zupełnie nowy sens wielu klasycznych pojęć. Sympatycy tych technik usprawiedliwiają nowatorskie procedury, parafrazując popularną metaforę Tzvetana Todorova. Głosi ona, że każdy tekst jest jedynie odpowiednikiem pikniku, na który autor przynosi słowa, zaś czytelnicy - sens.

Uzasadnień dla podobnej metaforyki poszukuje się w pismach Derridy, który postuluje niestabilność znaczenia dla wszelkich tekstów pisanych. Sens przynoszony na piknik przez poszczególnych czytelników zaskakuje więc ich samych; nie powinno się psuć piknikowego nastroju przez wprowadzanie uściśleń semantycznych. Zachodzi natomiast obawa, że traktując życie ludzkie jako superpiknik, usuniemy z niego wartości najbardziej istotne dla naszej kultury. Zagrożenie to dostrzegają przedstawiciele postmodernizmu zwanego konstruktywnym. Podobnych oporów nie mają natomiast przedstawiciele...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2272

Spis treści
Zamów abonament