Kryzysu można uniknąć
Kryzysu można uniknąć
WOJCIECH KURYŁEK KONRAD SOSZYŃSKI
Obecny poziom kursu złotego dla większości krajowych ekspertów wydaje się mocno przewartościowany. Jednocześnie pojawiają się katastroficzne wizje, według których gospodarka polska szybkimi krokami zmierza ku kryzysowi walutowemu. Za przesłanki takiego kryzysu uważa się zbyt wysoki poziom stóp procentowych, przewidywane pogorszenie salda rachunku obrotów bieżących oraz fakt, że deficyt budżetowy w styczniu i lutym sięgnął 58 proc. kwoty zakładanej na cały rok.
Uważamy, że chociaż taki scenariusz jest coraz bardziej prawdopodobny, można go uniknąć pod warunkiem prowadzenia przejrzystej polityki gospodarczej i stopniowego przygotowania rynków finansowych do pogorszenia się zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej sytuacji gospodarczej Polski.
Na początku marca kurs złotego wobec dolara amerykańskiego spadł poniżej psychologicznej bariery 4,0. Odchylenie kursu od dawnego parytetu banku centralnego (o 10,9 proc.) wskazywało na znaczny wzrost wartości polskiej waluty. Działo się tak mimo niedawnej jej deprecjacji związanej z nerwowymi reakcjami inwestorów na wydarzenia w Turcji (za dolara trzeba było wtedy zapłacić 4,1750 zł)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta