Autobusy w leasingu
- Podwójny podatek - od importu usług i od towarów
- Nie wszystkie konsekwencje musi ponieść firma
Autobusy w leasingu
Spółka akcyjna ZASADA musi zapłacić VAT zarówno od usług, jak i od wartości autobusów sprowadzonych na trzy lata do Polski na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Fakt, że nigdy nie stały się one własnością podatnika, nie ma znaczenia, gdyż ustawodawca przewidział taką sytuację i nie zwolnił jej z opodatkowania - stwierdził we wczorajszym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny. Pełnomocnik spółki, zaraz po wyjściu z sali rozpraw, zapowiedziała rozpoczęcie starań o wniesienie rewizji nadzwyczajnej.
W 1996 r. spółka Sobiesław Zasada Centrum S.A. sprowadziła z zagranicy autobusy, które wykorzystywała w kraju do przewozów turystycznych przez 36 miesięcy. Urząd celny dokonał odprawy czasowej, ustalając jednocześnie podatek od importu towarów. Spółka wystąpiła wówczas do urzędu skarbowego, żądając sprostowania obliczenia VAT. Twierdziła, że zgodnie z umową leasingu operacyjnego zawartą z zagranicznym kontrahentem dokonała jedynie importu usług. Powinna zatem płacić 22 proc. VAT jedynie z tytułu opłat leasingowych przekazywanych za granicę. Autobusy nie przeszły na jej własność - służyły jedynie jako
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta