Zgoda na liberalizację
Gazprom mówi: niet
- Rynek gazu bez okresu przejściowego
Nie wiadomo, czy i kiedy uda się wprowadzić forsowane przez rząd polski zmiany w akcjonariacie i władzach spółki EuRoPol Gaz, kontrolującej polską część gazociągu tranzytowego. Te zmiany miało umożliwić zwołane na 26 marca nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy EuRoPol Gazu. Warunki postawione przez stronę rosyjską sprawiły, że nie doszło ono do skutku.
Polski rząd od dłuższego czasu zabiega, aby Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zwiększyło z 48 proc. do 50 proc. swój udział w spółce EuRoPol Gaz, która jest właścicielem polskiej części gazociągu tranzytowego. Taką zmianę w akcjonariacie, jak też zmiany w zarządzie oraz statucie spółki, miało umożliwić zwołane na 26 marca NWZA EuRoPol Gazu.
W opublikowanym we wtorek komunikacie PGNiG wyjaśnia, że Gazprom uzależnił udział swych przedstawicieli w NWZA EuRoPol Gazu od rozwiązania kwestii finansowania budowy pierwszej nitki gazociągu jamalskiego. Przed zaplanowanym na poniedziałek zgromadzeniem rozmawiali o tym członkowie zarządu EuRoPol Gazu -
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta