Krewni w miejscu pracy
Krewni w miejscu pracy
Choć kodeks pracy nie przewiduje żadnych ograniczeń w zatrudnianiu członków rodziny, nie zawsze jest to dopuszczalne. Zabroniono np. zawierania umów o pracę tam, gdzie świadczenie pomocy wynika z obowiązku alimentacyjnego. Pewne zakazy mieszczą się również w przepisach szczególnych.
Kodeks pracy nie ogranicza możliwości zatrudniania członków rodziny przez bliskich. Przeciwnie, w art. 10 formułuje zasadę wolności wyboru zatrudnienia, zgodnie z którą każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy i nikomu nie można zakazać wykonywania zawodu. Pewne obostrzenia należy jednak wyprowadzić z art. 8 k.p., według którego nie można czynić ze swojego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym jego przeznaczeniem lub zasadami współżycia społecznego. Orzecznictwo wskazuje ponadto na niedopuszczalność patologicznych zjawisk polegających na zawieraniu umowy o pracę w celu obejścia przepisów.
Obowiązek alimentacyjny
Za jedną z takich zabronionych praktyk Sąd Najwyższy uznał w wyroku z 12 maja 2000 r. (II UKN 538/99; OSP 2000/9/131) pozostawanie syna i ojca w stosunku pracy, gdy świadczenie pomocy jest związane z obowiązkiem alimentacyjnym. Generalnie przyjmuje się, że udzielanie pomocy przez np. ojca osobie najbliższej nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta