Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Edukacja dla rozwoju

02 kwietnia 2001 | Prawo | AZ
źródło: Nieznane

Rozważania Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich

Edukacja dla rozwoju

Jednym z bardziej rozpowszechnianych mitów w PRL było twierdzenie, że Polacy są narodem kształcącym się i że poziomem wykształcenia dorównali dawno rozwiniętym państwom zachodnim. Rzeczywistość była i jest zupełnie inna. Słusznie autorzy przedstawionej 18 marca w Krakowie Deklaracji Obywatelskiej "Edukacja dla rozwoju" stwierdzają, że "to nie brak kapitału, złe prawo czy zła polityka makroekonomiczna, ale przede wszystkim niski poziom wykształcenia jest główną barierą cywilizacyjnego rozwoju Polski".

Jesteśmy społeczeństwem bardo źle wykształconym. Nie chodzi tylko o samo nowoczesne wykształcenie na poziomie szkoły średniej. Nie chodzi tylko o bardzo słabą znajomość języków. Chodzi o wykształcenie w społeczeństwie właściwych postaw proobywatelskich decydujących o tym, czy w ogóle, a jeśli tak, to kiedy, uda się nam zbudować społeczeństwo obywatelskie, którego przecież nie da się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2280

Spis treści
Zamów abonament