Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatrzymane pelargonie

02 kwietnia 2001 | Prawo | DF

Kontrola graniczna Gdy zezwolono na wwóz sadzonek, były już zniszczone

Zatrzymane pelargonie

Szczególnej aktualności nabrał dzisiaj wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczący granicznej kontroli fitosanitarnej. Ma ona chronić przed zawleczeniem do kraju różnych szkodników oraz zainfekowanych nimi roślin i produktów roślinnych, ale także ilustruje związane z tym dylematy.

Kontrolę taką nakazuje ustawa z 1995 r. o ochronie roślin uprawnych. Podlegają jej przywożone i przewożone rośliny, produkty roślinne i przedmioty wraz ze środkami ich transportu. W zależności od jej wyników inspektor Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin (PIOR) zezwala lub zakazuje przywozu lub przewozu. Może też nakazać zatrzymanie roślin dla przeprowadzenia badań, ich odkażenie lub zniszczenie.

Zatrzymanie 5 tys. sztuk sadzonek pelargonii, przywiezionych w listopadzie 1998 r. samolotem do Warszawy z Izraela, nakazał wojewódzki inspektor PIOR, a jego decyzję podtrzymał generalny inspektor. Sadzonki miały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2280

Spis treści
Zamów abonament