Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tu kupisz tam sprzedasz, nie weźmie cię bieda

02 kwietnia 2001 | Ekonomia | MP MS
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Organizacje pozarządowe Jak stowarzyszenia działające w PRL radzą sobie w nowej rzeczywistości

Tu kupisz tam sprzedasz, nie weźmie cię bieda

Budynek, o który rywalizują YMCA i ZHP

FOT. ANDRZEJ WIKTOR

Harcerze odpłatnie promują modę na niepalenie, członkowie Ligi Obrony Kraju chcą zajmować się audytem energetycznym. Związek Młodzieży Wiejskiej zamierza wejść w ubezpieczenia, a zrzeszone w Lidze Kobiet Polskich panie zajmują się terapią zajęciową. Nowa rzeczywistość nie jest łatwa dla organizacji, które z sukcesem działały przed 1989 rokiem. Muszą same zdobywać pieniądze na działalność statutową.

Pracownicy tych organizacji zazwyczaj są otwarci i chętnie mówią o swojej pracy. Przyznają - przeszkadza im rozpowszechniona opinia, że ich instytucje były rozpieszczane przez poprzedni system. Ich zdaniem, muszą być bardziej operatywni i samodzielni, aby sprostać wymogom wolnego rynku. Trudności z uzyskaniem informacji mieliśmy tylko w przypadku Ligi Ochrony Przyrody.

Sprytny jak harcerz

- Na pytanie, czy będziemy rozwijać działalność gospodarczą, odpowiem, że nie sądzę, żeby tak się stało. Naszym celem jest pomoc w rozwoju młodzieży, a metodą do zrealizowania tego celu jest harcerstwo. Nie jesteśmy firmą, lecz stowarzyszeniem działającym na rzecz społeczeństwa - mówi Wiesław Maślanka, naczelnik...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2280

Spis treści
Zamów abonament