W rzeczy samej
- POSTACIE: Roman Cieślewicz, Slobodan Miloszević
- GOŚĆ "RZECZPOSPOLITEJ", LENA KOLARSKA-BOBIŃSKA, PROFESOR SOCJOLOGII: Zanosi się na ostrą kampanię
- Trucizna w Bałtyku
- Litwa: Jurrasic Park komunizmu
- Konkurencyjne filmy o Janie XXIII
- Przedpola elizejskie
- WIDZI MI SIĘ, MACIEJ RYBIŃSKI POSTACIE
Roman Cieślewicz
Kiedyś tak określił kierunek swych graficznych poszukiwań: "Nie będą to pomachiwania szabelką, ale cesarskie cięcia siatkówki ocznej".
Ten plakacista, ilustrator, typograf, twórca reklam, wystawiennik, autor słynnych kolaży i fotomontaży, osobowość sztuki polskiej i francuskiej zmarł pięć lat temu. Jego twórczość przypomina wystawa otwarta wczoraj w Galerii Wahl. Jeszcze za życia doczekał się retrospektywy w Galerii Zachęta. Był jedynym grafikiem projektantem, który dostąpił tego zaszczytu; jednym z nielicznych, któremu urządzono przegląd dokonań w paryskim Centre Pompidou.
Urodzony we Lwowie, dyplom na krakowskiej ASP otrzymał w roku 1954 na Wydziale Plakatu. Po przeprowadzce do Warszawy jego konkurencją (i przyjaciółmi) byli m.in. Fangor, Świerzy, Lenica, Młodożeniec. Wykonywał znakomite plakaty (w latach 1955- 1963 powstało ich ponad 220), ale bodaj największą jego zasługą stało się wykreowanie awangardowej jak
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta