Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można było stracić ponad połowę

02 kwietnia 2001 | Ekonomia | TŚ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Fundusze inwestycyjne Rok w bessie

Można było stracić ponad połowę

Im dłużej, tym gorzej

Ostatni rok na giełdzie to czas bessy. Doskonale widać to po wynikach funduszy inwestycyjnych. W bessie zyski - i to realne, a więc z uwzględnieniem inflacji - mieli tylko posiadacze jednostek uczestnictwa funduszy obligacji (z jednym wyjątkiem), rynku pieniężnego oraz dwóch z sześciu funduszy stabilnego wzrostu.

Kończący się 10. rok powojennej działalności rynku kapitałowego w Polsce pokazuje, że giełda jest całkiem niezłym barometrem klimatu gospodarczego.

Bessa, która zagościła na polskim rynku dokładnie przed rokiem, była zapowiedzią spowolnienia gospodarki i pogorszenia wyników spółek. Widać ją w wynikach funduszy akcji i zrównoważonych. Warto zwrócić uwagę, że także w ostatnim roku fundusze DWS pokazały, że w czasie bessy są skuteczniejsze niż wiele innych.

Cudowna sesja

Ostatnia sesja marca 2001 r. w przypadku kilku spółek była dniem zaskakujących zmian cen, które mogły mieć wpływ na wyniki portfeli inwestycyjnych otwartych funduszy emerytalnych i funduszy inwestycyjnych. Podobnie było w końcu 1999 r., gdy dzięki wzrostowi cen akcji kilku spółek silnie reprezentowanych w portfelach funduszy ustalona została kolejność w rankingach efektywności zarządzania.

30...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2280

Spis treści
Zamów abonament