Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nic nie zapowiada gruntownych zmian

02 kwietnia 2001 | Ekonomia | GJ
źródło: Nieznane

Budżet 2001 r.

Eksperci wzywają do reformy, która zapewni większą kontrolę nad finansami publicznymi

Nic nie zapowiada gruntownych zmian

Wszystko wskazuje na to, że apele ekspertów o przeprowadzenie - jak najszybciej - kompleksowej reformy finansów publicznych, aby zapewnić państwu lepszą kontrolę nad dochodami i wydatkami budżetowymi, pozostaną bez odpowiedzi. Jak dowiedziała się "Rz", w resorcie finansów trwają wprawdzie prace nad zmianą ustawy o finansach publicznych, ale nie mają one nic wspólnego z ich gruntowną reformą.

Tymczasem eksperci postulują przeprowadzenie reformy, która zmieni obecną, krytykowaną strukturę finansów publicznych. Chodzi głównie o poprawę wpływów (zmieniając np. system podatkowy) i jednocześnie o większą kontrolę wydatków.

Prof. Elżbieta Chojna-Duch z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i b. wiceminister finansów jest zdania, że reforma sektora finansów publicznych nie może być fragmentaryczna, doraźna, dotycząca niektórych ustaw lub nawet pojedynczych artykułów niezgodnych z systemem ogólnym prawa, ale całościowa. Nie tylko w budżecie państwa, ale i w budżetach samorządu terytorialnego, kas chorych czy systemu ZOZ. Nie tylko w zakresie zwiększenia ściągalności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2280

Spis treści
Zamów abonament