Nic nie zapowiada gruntownych zmian
Budżet 2001 r.
Eksperci wzywają do reformy, która zapewni większą kontrolę nad finansami publicznymi
Nic nie zapowiada gruntownych zmian
Wszystko wskazuje na to, że apele ekspertów o przeprowadzenie - jak najszybciej - kompleksowej reformy finansów publicznych, aby zapewnić państwu lepszą kontrolę nad dochodami i wydatkami budżetowymi, pozostaną bez odpowiedzi. Jak dowiedziała się "Rz", w resorcie finansów trwają wprawdzie prace nad zmianą ustawy o finansach publicznych, ale nie mają one nic wspólnego z ich gruntowną reformą.
Tymczasem eksperci postulują przeprowadzenie reformy, która zmieni obecną, krytykowaną strukturę finansów publicznych. Chodzi głównie o poprawę wpływów (zmieniając np. system podatkowy) i jednocześnie o większą kontrolę wydatków.
Prof. Elżbieta Chojna-Duch z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i b. wiceminister finansów jest zdania, że reforma sektora finansów publicznych nie może być fragmentaryczna, doraźna, dotycząca niektórych ustaw lub nawet pojedynczych artykułów niezgodnych z systemem ogólnym prawa, ale całościowa. Nie tylko w budżecie państwa, ale i w budżetach samorządu terytorialnego, kas chorych czy systemu ZOZ. Nie tylko w zakresie zwiększenia ściągalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta