Służebność i zaufanie
Służebność i zaufanie
JAN MICHALSKI
Ostatnie wydarzenia zwróciły uwagę obywateli na państwo jako producenta kultury. Wyroby państwowe - niektóre dzieła sztuki i wystawy - uznano powszechnie za zbędny wydatek.
Czy urzędnicy państwowi powinni produkować takie dzieła sztuki i takie wystawy, które antagonizują obywateli? Czy wystawy jubileuszowe, zamiast jednoczyć obywateli, powinny dzielić ich i skłócać? Czy państwo nie powinno się wycofać w ogóle ze sfery produkcji?
Na te pytania należy odpowiedzieć, aby uzyskać podstawy do dyskusji o państwie jako producencie kultury oraz jej mecenasie. Otóż niewątpliwie istnieją takie wartości, co do których wśród wszystkich obywateli panuje zgoda, niezależnie od ich poglądów politycznych. Takie wartości to: niepodległość, wolność, prawo własności... (uprzejmie proszę czytelników o uzupełnienie listy). I niewątpliwie takie wartości - przedmioty narodowej zgody - powinny być afirmowane w produkcji organizowanej przez państwo i nikt, choćby i wielki artysta, nie może ich nadwerężać.
Bez zgorszenia
Urzędnicy państwowi - dyrektorzy i kuratorzy państwowych placówek - powinni troszczyć się o ład społeczny i w żadnym razie nie powinni wywoływać zgorszenia wspólnot...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta