Wykręć numer
Wykręć numer
RYS. JACEK FRANKOWSKI
Od 1 stycznia 2001 r. obowiązuje nowe prawo telekomunikacyjne przyjęte w ustawie z 21 lipca 2000 r. (Dz. U. nr 73, poz. 852). Jeden z jego działów określa zasady świadczenia usług telekomunikacyjnych powszechnych, a więc dostępnych każdemu niezależnie od miejsca zamieszkania i prowadzonej działalności, o wymaganej jakości i po przystępnej cenie. Chodzi tu o przesyłanie wiadomości za pomocą głosu (telefonia) i tekstu (faks), a także transmisję danych (Internet) w paśmie telefonicznym przy udziale modemów włączonych na końcu linii telefonicznej.
Świadczenie takich usług odbywa się za pomocą publicznej sieci telekomunikacyjnej i urządzeń użytkownika (aparat telefoniczny, faks, komputer). Podmiot gospodarczy zajmujący się eksploatacją publicznej sieci telekomunikacyjnej oraz świadczeniem lub udostępnianiem w niej usług powszechnych nazywa się operatorem publicznym, natomiast korzystający z usług abonentem (użytkownikiem). W zależności od pozycji danej usługi na rynku, ustawa rozróżnia operatorów dominujących (ponad 40 proc. udziału) oraz o znaczącej pozycji (minimum 25 proc. udziału). Świadczenie usług odbywa się na podstawie dostarczonych przez operatora: umowy o świadczenie usług; regulaminu wykonywania usług; cennika usług.
Operator...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta