Dolly ma pięć lat
Ian Wilmut ze swoją sklonowaną Dolly, dzięki montażowi komputerowemu - podwójną
W przyszłym roku możemy oczekiwać narodzin pierwszego ludzkiego klonu ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Niewiele brakowało, a Dolly nie doczekałaby swych piątych urodzin. Chwile grozy przeżyli badacze Instytutu Roślin w Edynburgu, gdzie 5 lipca 1996 roku przyszła na świat najsłynniejsza owca świata. Wszystko przez epidemię pryszczycy, która na początku tego roku rozszalała się w Wielkiej Brytanii.
Gdy Polacy narzekali, że muszą na granicy dezynfekować ręce i wycierać buty, szkoccy naukowcy musieli przedsięwziąć znacznie bardziej nadzwyczajne środki ostrożności. Pryszczyca atakowała farmy w Anglii, Irlandii i Szkocji - niemal w sąsiedztwie bezcennej hodowli biotechnologicznej. A są tam sklonowane lub zmodyfikowane genetycznie owce, kozy, świnie i krowy. Zwierzęta parzystokopytne, które atakuje wywołujący chorobę wirus Picorna.
- Przenieśliśmy Dolly do oddzielnego pomieszczenia, ale obawialiśmy się, że i to może nie być wystarczające - przyznał szef Instytutu Harry Griffin. Wirus wywołujący pryszczycę rozprzestrzenia się wyjątkowo łatwo - nawet drogą powietrzną, wraz z wiatrem. Łatwo mógł przeniknąć do zagród, gdzie przebywają zwierzęta, które zapoczątkowały rewolucję w hodowli i medycynie: supermleczne krowy i kozy wytwarzające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta