Spóźniona reanimacja targowisk
Spóźniona reanimacja targowisk
Rząd postanowił pomóc rynkom hurtowym produktów rolnych, wspierając finansowo najbardziej potrzebujących. Wśród ekspertów nie ma zgody czy jest to spóźniona pomoc, która jedynie odwlecze upadek nowych rynków czy też sensowne wsparcie, stawiające niedoszłych bankrutów na nogi.
Nie wiadomo, ile w Polsce jest rynków, na których odbywa się hurtowy obrót warzywami, owocami i kwiatami. Część z nich to targowiska określane jako dzikie, nie posiadające niezbędnej infrastruktury. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych natomiast z inspiracji rządu powstały 32 nowe rynki, z których przetrwało około 20.
Pomysł utworzenia w kraju sieci rynków hurtowych, które na wzór podobnych targowisk w Europie Zachodniej organizować będą przepływ płodów rolnych od producentów do hurtowników i placówek detalicznych rodził się w ministerstwie rolnictwa w latach 1994-96. W 1999 r na podstawie programu resortowego opracowano "Rządowy program budowy i rozwoju rynków hurtowych" (I etap).
Na związane z nimi inwestycje przeznaczono znaczne środki (do ub. roku 20 spółek otrzymało od agencji rządowych od 100...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta