Czy bubel musi pozostać bublem
Czy bubel musi pozostać bublem
ZBIGNIEW DREXLER
Zasady ruchu powinny być ustalone raz na zawsze i podlegać tylko uzupełnieniom. Pamiętajmy, że stają się z czasem odruchem kierującego.
W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Zmian i uzupełnień jest tak wiele, że właściwie należałoby opracować kolejny akt tej rangi. Jednakże nie powinno się co trzy lata (ustawa weszła w życie z początkiem 1998 r.) uchwalać nowych norm mających tak powszechne zastosowanie.
W uzasadnieniu do rządowego projektu nowelizacji, skierowanego do Sejmu 2 lutego 2000 r., napisano m.in., że niektóre obecne przepisy zagrażają bezpośrednio bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego (np. sprzeczne dyspozycje przepisów dotyczące określenia pierwszeństwa przejazdu, brak obowiązku zachowania szczególnej ostrożności w pobliżu przejazdów dla rowerzystów, skierowanie ruchu motorowerów z pobocza na jezdnię i wiele innych), inne dotyczą sprzeczności z obowiązującymi aktami prawnymi, a niektóre niewłaściwie sformułowanego zakresu delegacji (...). Ustawa zawiera też sporo błędów legislacyjnych.
Jaką pójść drogą
Przedłożenie rządowe proponuje tylko częściowe naprawienie błędów, więc w ustawie pozostaną inne, które będą czekać na kolejną nowelizację, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta