Przebudzenie na kampusach
Przebudzenie na kampusach
ANDRZEJ ZWANIECKI
Tej wiosny z amerykańskich kampusów, z których ostatnio docierały głównie odgłosy zabaw i libacji, do świadomości publicznej przebiły się informacje o aktywizacji politycznej studentów. Na kilku prestiżowych uczelniach zastrajkowali oni pod hasłami większej tolerancji rasowej i podwyżki płac dla najmniej zarabiających pracowników uniwersyteckich.
W maju na Harvardzie aktywiści zajęli budynek administracji. Domagali się dla sprzątaczy zarobków co najmniej na poziomie minimum socjalnego. Podobne żądania w imieniu upośledzonych płacowo grup studenci wysunęli na uniwersytetach Cornell i Princeton. W Columbia i Yale podjęli próbę założenia związku zawodowego wśród najmniej zarabiających pracowników. Na stanowej uczelni Pensylwanii, znanej jako Penn State, czarnoskórzy działacze okupowali centrum studenckie na znak protestu przeciwko groźbom śmierci kierowanym anonimowo pod adresem ich przywódców. Na uniwersytecie Brown Afroamerykanie, rozwścieczeni zamieszczeniem w uczelnianym piśmie ogłoszenia przeciwko proponowanym odszkodowaniom dla Murzynów za czasy niewolnictwa, skonfiskowali znaczną część nakładu i utworzyli ludzki łańcuch wokół siedziby gazety, aby uniemożliwić dystrybucję pozostałych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta