Rodzina zastępcza i jej finanse
Rodzina zastępcza i jej finanse
KRYSTYNA WYRWICKA,
DYREKTOR DEPARTAMENTU POMOCY SPOŁECZNEJ W MINISTERSTWIE PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
- Bardzo ważna jest zmiana sposobu finansowania dzieci w rodzinach zastępczych. Odchodzimy od kryterium dochodowego tej rodziny na rzecz kryterium dochodów samego dziecka, niezależnie od tego, czy jest to rodzina spokrewniona czy też nie. To jego indywidualne dochody będą decydowały, jaką kwotę rodzina zastępcza otrzyma od państwa. Dla rodziny niespokrewnionej z dzieckiem przewidziano dodatkowe świadczenie za przejęcie opieki i wychowania. Szacujemy, że nowy system finansowania rodzin zastępczych będzie wymagał dodatkowych nakładów. W roku bieżącym przeznaczono na ten cel w rezerwie celowej państwa 90 mln zł. Uważam, że jest to kwota wystarczająca.
Druga bardzo ważna zmiana to zwolnienie z prowadzenia księgowości placówek opiekuńczo-wychowawczych, w tym rodzinnych domów dziecka, które przejmie starosta, oraz ustanowienie ryczałtowej kwoty na codzienne wydatki związane z wychowywaniem dzieci.
Trzecia ważna zmiana to uchwalenie podstawy prawnej do tworzenia rodzinnych domów pomocy. Jest to ciekawa propozycja dla samorządów, która może zainteresować np. rodziny dotknięte bezrobociem. Szczegóły dotyczące zasad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta