Gorący strach nad Ziemią
Gorący strach nad Ziemią
KRYSTYNA FOROWICZ
Bonn, lipiec 2001 r. - ministrowie, dyplomaci, przedstawiciele 185 krajów oraz naukowcy i organizacje ekologiczne - 10 tys. osób ze wszystkich stron świata. Jest to już trzecie wielkie spotkanie obywateli świata w sprawie ocieplenia klimatu - zjawiska, które może mieć katastrofalne skutki dla naszej planety.
Zmiany klimatu grożące topnieniem lodowców, powodziami i suszami oraz epidemiami chorób zakaźnych skłoniły społeczność międzynarodową do przyjęcia w 1997 r., w japońskim mieście Kioto, układu, który zobowiązał 38 państw wysoko uprzemysłowionych do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Oponenci układu z Kioto - należą do nich Stany Zjednoczone - powołują się na opinię części naukowców, że wzrost przeciętnej temperatury na Ziemi nie jest wynikiem emisji gazów cieplarnianych.
Kioto po raz trzeci
- Mamy protokół z Kioto i cel - 5-proc. redukcję szkodliwych gazów, a teraz chodzi tylko o mechanizmy wdrażania - zakomunikował prof. Maciej Sadowski, klimatolog, przedstawiciel polskiej delegacji na konferencję w Bonn, zaraz po tym, jak doszło do kompromisowego porozumienia między krajami UE a Japonią, Kanadą,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta