Z jednej okupacji pod drugą
Z jednej okupacji pod drugą
RYS. JANUSZ KAPUSTA
TOMASZ STRZEMBOSZ
Chciałbym włączyć się do dyskusji historyków pod hasłem "Z jednej okupacji pod drugą" ( "Plus Minus" nr 25/2001 ) o sytuacji na polskich Kresach Wschodnich w momencie wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej, ponieważ niektóre elementy tej sytuacji nie zostały przez dyskutantów zauważone, a inne niedocenione.
Uwolnienie z więzień
Tym, co w sposób zasadniczy odróżnia sytuację na Białostocczyźnie i w Łomżyńskiem w czerwcu 1941 r. od tej na tzw. Zachodniej Ukrainie, jest los uwięzionych.
W obwodzie białostockim (obłasti białostockiej) zdecydowana większość przebywających ok. 22 czerwca 1941 r. w więzieniach i aresztach została przez Niemców uwolniona. Nie są to małe liczby. Wg danych sowieckich tylko z trzech więzień: białostockiego, łomżyńskiego i brzeskiego wyszło na wolność niemal 8000 osób.
- Z białostockiego (zajętego przez Niemców 23 czerwca) 2146 lub 2126, z czego kilkadziesiąt zginęło podczas przechodzenia przez miasto ostatnich jednostek RKKA i NKWD;
- łomżyńskiego, opuszczonego 22 czerwca przez straż więzienną (Niemcy wkroczyli 23 czerwca) - 2128 lub 2107;
- z brzeskiego (22 czerwca) - 3807 ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta