Chirurg wobec historii
Obraz Wojciecha Kossaka: szarża polskich szwoleżerów na baterię na przełęczy Somosierry. Od lewej w centralnym miejscu podporucznik Ignacy Rudowski. Zaraz zginie.
Antoni Rudowski walczył w powstaniu listopadowym w pułku grenadierów przeciwko wojskom carskim, odznaczony srebrnym krzyżem Virtuti Militari.
W powstaniu styczniowym odznaczył się Jan Rudowski, stryjeczny brat Karola Rudowskiego, dziadka Witolda J. Rudowskiego - autora "Spowiedzi chirurga".
1 września, w piękny niedzielny dzień Witold Rudowski, student III roku medycyny Uniwersytetu Warszawskiego zgłosił się ochotniczo do Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie i został skierowany do II Oddziału Chirurgicznego, którym kierował docent Rutkowski.
O czwartej po południu bombardowanie Warszawy. Kilkanaście minut potem nadjechały pod szpital karetki pogotowia z pierwszymi rannymi. Wniesiono na noszach do izby przyjęć przeraźliwie krzyczącą młodziutką dziewczyną w pięknej letniej sukience. Zauważył, że nie ma ona prawej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta