Więcej pacjentów, mniejsze zyski
Więcej pacjentów, mniejsze zyski
W 2001 r. kasy chorych podpisały 16,5 tys. kontraktów z prywatnymi placówkami medycznymi. Według danych ministerstwa zdrowia, na usługi stomatologiczne i podstawowej opieki zdrowotnej kasy chorych podpisały z placówkami niepublicznymi 11,6 tys. kontraktów (z placówkami publicznymi 2,2 tys.). Znacznie mniej kontraktów niż z lecznicami publicznymi kasy podpisały natomiast z niepublicznymi placówkami na świadczenie usług pomocy doraźnej i lecznictwa szpitalnego. Oznacza to, że prywatne lecznice zdominowały już rynek stomatologiczny. W lecznictwie szpitalnym i pomocy doraźnej nadal dominują placówki publiczne.
Gdy konieczna staje się porada lekarza, coraz częściej otrzymujemy ją w prywatnym gabinecie czy klinice. Większość placówek opieki medycznej w Polsce znajduje się już w rękach prywatnych. Lecznic niepublicznych wciąż przybywa, ale ich zyski z roku na rok spadają. Powodem jest m.in. brak precyzyjnych uregulowań, za co i ile płaci kasa chorych, konieczność konkurowania ze stosującymi zaniżone ceny placówkami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta