Kuriozalna Maria Kamil
Kuriozalna Maria Kamil
RYSZARD MATUSZEWSKI
Jerzy Stempowski w liście do Herlinga-Grudzińskiego z 27 września 1962 roku ("Plus Minus" nr 27/2001) wspomina o "przyjaciółce Kotta i Micińskiego" Irenie Olsienkiewicz, od której otrzymał list w sprawie napisanej przez nią powieści, złożonej wówczas, na początku lat 60., we włoskim wydawnictwie Feltrinellego. "Nigdy nie czytałem tej autorki - pisze Stempowski - i nie mam o niej żadnego zdania (...) O swej powieści pisze sama, że była Čpisana na gorącoÇ, niemal jak powieść dokumentarna. Obejmuje lata okupacyjne i 15 lat życia w Polsce Ludowej, opisując środowisko inteligencji".
Informacje Stempowskiego chciałbym uzupełnić. Irena z Kozińskich Olsienkiewiczowa, którą - podobnie jak Jan Kott i Bolesław Miciński - poznałem w roku 1935 na seminarium prof. Władysława Tatarkiewicza na Uniwersytecie Warszawskim, wspomnianą przez Stempowskiego powieść wydała dwukrotnie, w obu wypadkach pod pseudonimem Maria Kamil....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta