Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Afgański podpis

04 sierpnia 2001 | Plus Minus | SA

OŁOWIANE ŻOŁNIERZYKI

Afgański podpis

SWIETŁANA ALEKSIJEWICZ

Ktoś z pisarzy powiedział: "Dusza jest jak kobieta". Dusza ma głos kobiecy, pomyślałam, kiedy przyszła do mnie jeszcze jedna matka i usłyszałam jeszcze jedną opowieść. Stała się epilogiem do już napisanej książki. A może prologiem do następnej...

* * *

Zabił człowieka moim kuchennym tasakiem, którym rąbałam mięso. Rano przyniósł i położył go do kuchennej szafki z naczyniami. O ile pamiętam, tego dnia przygotowałam mu bitki. Po jakimś czasie w telewizji pokazano i napisano w gazecie wieczornej, że rybacy wyłowili w miejskim jeziorze ciało człowieka. W kawałkach. Dzwoni do mnie przyjaciółka:

Swietłana Aleksijewicz (ur. 1948), pisząca po rosyjsku pisarka białoruska, jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich. Książki kronikarki losów "małych ludzi w imperium wielkiej utopii" - przełożone na ok. 30 języków - nie ukazują się ostatnio na Białorusi. W Polsce znana jest głównie jako autorka "Krzyku Czarnobyla" (Świat Książki, 2000).

Debiutowała z pierestrojką w 1985 r. książką "Wojna nie ma kobiecej twarzy" (relacje radzieckich kobiet z frontów II wojny światowej). Wtedy też ukazali się "Ostatni świadkowie" - wspomnienia tych, którzy w czasie wojny byli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2384

Spis treści

Wybory parlamentarne 2001

Zamów abonament