Najpewniejszy sojusznik budżetu
Najpewniejszy sojusznik budżetu
Alkohol nadużywany jest społeczną plagą, natomiast produkcja i obrót tym towarem w sposób istotny wspierają państwowe finanse. Z rynku alkoholowego budżet państwa i samorządów otrzymał w ubiegłym roku co najmniej 8,5 mld zł, czyli niespełna 6 proc. wszystkich dochodów podatkowych. Przy produkcji surowca, przetwórstwie i sprzedaży alkoholi znajduje zatrudnienie ok. 220 tys. osób, czyli blisko 3 proc. ogółu zatrudnionych w gospodarce.
Do produkcji wyrobów spirytusowych potrzebna jest wytwarzana w gorzelniach surówka, która powstaje z przerobu zboża, ziemniaków, melasy bądź innych surowców rolniczych. Ponadto, alkohol jest najważniejszym składnikiem także w piwie i winie. Do ich produkcji potrzebne są jęczmień i chmiel, a także różne owoce. Alkoholowy łańcuch dochodów zaczyna się na polu rolnika, kończy zaś w restauracji, a bywa, że i... w izbie wytrzeźwień.
Mniej wódki
W ostatnich latach w spożyciu alkoholu w Polsce zaszły istotne zmiany. O ile w roku 1994 wyrobów spirytusowych spożywano 3,8 litra w przeliczeniu na czysty alkohol i 1,8 litra piwa, o tyle sześć lat później spożycie mocnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta