Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sachalin

24 sierpnia 2001 | Magazyn | IT
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Sachalin

Notatki z podróży - część 2

- Moglibyśmy żyć dostatnio. Dlaczego nie żyjemy? Nie pytajcie. Wy, Europejczycy, ile byście po Rosji jeździli, i tak tego kraju nie zrozumiecie

IWONA TRUSEWICZ

Jest maj 2001. Podróżujemy po Sachalinie, rosyjskiej wyspie na Morzu Ochockim. W 1890 przypłynął na nią, a potem opisał ją Antoni Czechow. Cywilizację Sachalina zbudowali w XIX wieku katorżnicy, gnani tam z całego rosyjskiego imperium.

Od roku 1905 południe wyspy należało do Japonii. Od 1945 cały Sachalin budował komunizm. Dziś po najlepszym z ustrojów pozostały zrujnowane, opuszczone fabryki, rozpadające się kopalnie, miasta-widma i tysiące bezrobotnych. Jedno zostało niezmienione. Jak za Czechowa, ludzkie osady otacza przepastna tajga porosła przez bambusy i sięgające trzech metrów łopiany, zasiedlona setkami niedźwiedzi brunatnych, rosomaków, lisów i zajęcy polarnych. Jak przed wiekami, zimne wody Morza Ochockiego odwiedzają stada kotików i wielorybów.

Co Polak Bugajski robił w Michajłowce?

Dwudziestotysięczny Aleksandrowsk-Sachaliński, z którego w XIX wieku zaczęła się sachalińska katorga, może poszczycić się bardzo ciekawym muzeum Czechowa. Założył je w 1968 roku Ilia Miromanow, dziadek obecnego dyrektora Timura. Ród Miromanowów to aleksandrowska...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2400

Spis treści

Fotoreportaż

Wybory parlamentarne 2001

Zamów abonament