Raty, odroczenia, umorzenia zależą od uznania urzędu
Raty, odroczenia, umorzenia zależą od uznania urzędu
Po powodzi sprzed czterech lat minister finansów wydał rozporządzenie zawieszające pobór VAT od podmiotów dotkniętych tą klęską powyżej 2 proc., czyli de facto obniżył jego wysokość. W tym roku takich preferencji nie ma. Jednak na podstawie istniejących przepisów poszkodowani mogą składać wnioski o umorzenie podatku, rozłożenie go na raty czy odroczenie terminu zapłaty. Zgoda zależy jednak wyłącznie od uznania urzędu skarbowego.
Jeśli przedsiębiorcę (lub jego kontrahentów) bezpośrednio dotknęła klęska żywiołowa, może ubiegać się o preferencje w VAT. Dotyczy to także świadczących usługi na rzecz powodzian. Podstawowym kłopotem przedsiębiorcy, któremu zalało sklep i magazyny, którego towar został zatem zniszczony, jest brak możliwości odliczenia VAT naliczonego przy zakupie tych towarów. Nie sprzedał ich, nie uzyskał więc przychodu. Nie przysługuje mu zatem prawo od odliczenia. Nie dość, że nie zarobił, to jeszcze musi pokryć VAT naliczony mu przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta