Mało pomyślnych wieści
Mało pomyślnych wieści
COLLAGE-MIREK LEKASA
PAWEŁ JABłOŃSKI
Różnica między wydatkami przyszłorocznego budżetu a jego przychodami - czyli deficyt - będzie o około jedną trzecią większa niż w tym roku. Wiadomo już, że nie obejdzie się bez dużych cięć w wydatkach. Poważnie trzeba liczyć się też z możliwością wprowadzenia nowych obciążeń podatkowych i zniesienia ulg. To wszystko będzie miało istotny wpływ na nasze finanse osobiste oraz opłacalność inwestycji.
Nieuniknione oszczędności w wydatkach budżetu spowodują, że w przyszłym roku gospodarka będzie rozwijać się równie wolno jak obecnie albo nawet wolniej. Według prognoz, wzrost produktu krajowego brutto wyniesie 1,7-2,9 proc. (w ubiegłym roku było to około 4 proc.). W polskich warunkach oznacza to, że nadal będzie wysokie bezrobocie, płace będą rosły wolno (a więc nie bardzo można liczyć na wzrost dochodów rodziny), większość przedsiębiorstw - również tych giełdowych - będzie rozwijać się w wolnym tempie, a w niektórych być może dojdzie do załamania finansów. Wprawdzie w projekcie założeń do budżetu nie zapisano możliwości zamrożenia progów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta