Można pracować w niedzielę
Można pracować w niedzielę
- Najważniejsze decyzje Sejmu
- Komentarz: Przymierze dla bezrobocia Wszystkie sklepy i punkty usługowe będą mogły pracować w niedzielę i święta, a pracujący w te dni nie dostaną dodatkowego wynagrodzenia - zdecydowali w czwartek posłowie.
Choć to jest na rękę pracodawcom, nie są oni zadowoleni. Tłumaczą, że Sejm uchwalił przy okazji wiele przepisów, które spowodują pogorszenie kondycji przedsiębiorstw i doprowadzą do zwiększenia bezrobocia.
Zgodnie z propozycjami zmian w kodeksie pracy w niedzielę miały być otwarte tylko małe sklepy i zakłady zatrudniające do pięciu pracowników, które prowadzą działalność zaspokajającą nasze codzienne potrzeby - tak, jak to było do 1996 r. Pomysłodawcy takich regulacji od początku nie kryli, że jest to wymierzone w domy towarowe i hipermarkety.
- Konstytucja gwarantuje wszystkim pracownikom czas wolny w dni ustawowo wolne od pracy - argumentowała wczoraj Teresa Liszcz (AWS), która prezentowała zmiany przygotowane w sejmowych komisjach.
- Jakie skutki finansowe przyniosłoby ograniczenie handlu w niedzielę i ile osób straciłoby przez to pracę? - pytał Adam Szejnfeld (PO). Liszcz powiedziała, że nie wiadomo.
Jasno swe stanowisko przedstawił rząd: - Nie popieramy zakazu handlu w niedzielę -
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta