Inwestowanie w Ład
Inwestowanie w Ład
JERZY GłADYKOWSKI
Władysław Wincze, stolik ze szklanym blatem, 1949 r.
ANNA FRĄCKIEWICZ
Rynek nie docenia mebli ze Spółdzielni Artystów Ład. Są piękne i na razie tanie. Ich cena zdecydowanie wzrośnie w ramach mody na sztukę art déco.
Ambitni kolekcjonerzy znaleźli nowy przedmiot zainteresowań: wyroby Spółdzielni Artystów Ład, a zwłaszcza przedwojenne meble ładowskie. Są to masywne sprzęty, zwykle wykonane z jesionu lub dębu, przeważnie pozbawione elementów zdobniczych, ale o dekoracyjnej bryle. Bywają fornirowane - wtedy łaty okleiny są efektownie układane w trójkąty, romby, piramidy. Czasami ze złocistym drewnem kontrastują elementy ciemne, z drewna barwionego. Ich twórcy starali się podkreślać urodę drewna, często ujawniali konstrukcję stolarską, traktując ją jak ozdobę. Styl Ładu - specyficzne połączenie nowoczesności i tradycjonalizmu, funkcjonalnej prostoty z akcentami ludowymi - stanowi piękny przykład polskiej odmiany art déco.
Spółdzielnię Ład założyli w 1926 roku profesorowie i studenci warszawskiej Szkoły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta