Referendum w przedsiębiorstwie
Referendum w przedsiębiorstwie
Przed komercjalizacją i prywatyzacją przedsiębiorstw państwowych zasięga się opinii załogi, niekiedy także organizuje referendum, w którym pracownicy wypowiadają się w sprawie rozważanych i możliwych kierunków prywatyzacji.
Opinii pracowników można zasięgać w różnej formie, bez żadnych formalnych ograniczeń. Występują one jednak przy organizowaniu referendum załogi.
Kompetencje rady pracowniczej
Przeprowadzenie referendum w przedsiębiorstwie państwowym wymaga przede wszystkim wyjaśnienia kilku kwestii. Pierwsza to sama możliwość jego ogłoszenia, a następnie zorganizowania. Kto może podjąć decyzję o zorganizowaniu referendum? W myśl ustawy o samorządzie załogi (art. 24 ust. 1 pkt 14) należy to do kompetencji stanowiących rady pracowniczej. To ona, jeśli uzna za właściwe, podejmuje uchwałę będącą podstawą skorzystania przez załogę z jej ustawowego prawa (art. 2 ust. 2) wypowiedzenia się w formie referendum. Ustawa przewiduje przy tym, że referendum załogi może dotyczyć tylko "istotnych spraw przedsiębiorstwa". Nie mogą być natomiast jego przedmiotem kwestie wykraczające poza "sprawy przedsiębiorstwa", a także te, co do których tryb rozstrzygania ustalono wyczerpująco w przepisach ustawowych, np. uchwalenie statutu czy powołanie lub odwołanie dyrektora.
W referendum...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta