Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy gmina sprzedaje cudze

28 sierpnia 2001 | Prawo | IL

Kupującego nie chroni wpis w księdze

Gdy gmina sprzedaje cudze

Jeśli kupujący mieszkanie od gminy wiedział, że poprzedni właściciel nieruchomości domaga się na podstawie dekretu o tzw. gruntach warszawskich przyznania mu praw do niej, nie chroni go to, że w księdze wieczystej gmina figuruje jako właściciel. Sprzedaje bowiem cudze, a nabywca nie korzysta z tzw. rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 21 listopada 2000 r. (sygn. I CKN 1014/2000).

Wspomniana rękojmia ma fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania ksiąg wieczystych i pewności obrotu nieruchomościami. Zapisano ją w art. 5 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. nr 19, poz. 147 ze zm.). Jej istotą jest, że w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze a rzeczywistym stanem prawnym (np. gdy nowy właściciel zaniedba wpisania swego prawa) treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według księgi nabył własność albo inne prawo rzeczowe (np. użytkowanie wieczyste). Słowem, decydujące jest to, co zapisano w księdze.

Nie jest to oczywiście zasada bezwzględna. Przede wszystkim w myśl art. 6 ustawy rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie chroni rozporządzeń nieodpłatnych (darowizn) albo dokonanych na rzecz nabywcy działającego w złej wierze. A w złej wierze jest ten, kto wie, że treść...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2403

Spis treści
Zamów abonament