Lek na wstrzymanie
Lek na wstrzymanie
RYS. JACEK FRANKOWSKI
AURELIA NOWICKA
Przedwczesne przyjmowanie kosztownych społecznie i gospodarczo obowiązków związanych z pełnym członkostwem w Unii Europejskiej nie ma sensu w obliczu recesji, kryzysu służby zdrowia oraz niepewności rychłego członkostwa w Unii.
27 lipca 2001 r. Sejm uchwalił ustawę - Prawo farmaceutyczne, która jest obecnie przedmiotem prac Senatu.
Celem ustawy jest dostosowanie polskiego prawa farmaceutycznego do prawa Unii. Ustawodawca nie miał łatwego zadania, ponieważ prawo farmaceutyczne (dalej - pr. farm.) jest nie tylko bardzo obszerną, szczegółowo reglamentowaną częścią acquis communautaire, lecz także dynamicznie się rozwija, o czym świadczy choćby liczba dyrektyw i innych dokumentów oraz zakres i częstotliwość ich zmian. Wspólnotowy system prawa farmaceutycznego tworzony jest od 36 lat, począwszy od dyrektywy nr 65/65/EWG z 26 stycznia 1965 r. (dalej - dyrektywa). W Unii obowiązują nie tylko krajowe systemy dopuszczania do obrotu, zharmonizowane na podstawie dyrektywy, lecz również procedura wzajemnego uznawania pozwoleń krajowych (Mutual Recognition Procedure), a nadto procedura scentralizowana, uregulowana w rozporządzeniu Rady nr 2309/93 z 22 lipca 1993 r., która dla określonych produktów leczniczych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta