Zadanie oczywiste, dochody niepewne
Zadanie oczywiste, dochody niepewne
KOMENTARZ
Zamiast działającego od 25 lat w ZUS Funduszu Alimentacyjnego od 1 stycznia 2002 r. będą istnieć powiatowe fundusze alimentacyjne. Ich tworzenie będzie nowym zadaniem własnym samorządu terytorialnego.
Zmiana ta żywo dotyczy 460,5 tys. osób otrzymujących obecnie świadczenie alimentacyjne z ZUS, który wyręcza w ten sposób rodziców i inne niesolidne osoby zobowiązane przez sąd do łożenia na utrzymanie dzieci, rodziców. Przeciętnie jest to 200 zł i 55 gr. Tylko 14,5 proc. wydawanych na ten cel przez ZUS kwot udaje się odzyskać (dane za I półrocze 2001 r.). Resztę dopłaca budżet.
Powiatowym funduszem alimentacyjnym będzie dysponował starosta, zgodnie z planem uchwalonym przez radę powiatu. To on będzie podejmował decyzję o przyznaniu świadczenia na wniosek osoby zainteresowanej i po zasięgnięciu opinii gminy. Wypłatą świadczeń zajmą się miejskie ośrodki pomocy społecznej. Do końca 2001 r. świadczenia będzie wysyłał jeszcze ZUS, po czym wszystkie dokumenty zostaną przekazane staroście.
Powiaty na ogół są zaskoczone decyzją Sejmu. Mówiło się wcześniej o takiej zmianie, ale pod wpływem negatywnych opinii starostów posłowie z niej zrezygnowali. Nie pomyśleli jednak o tym, że wykreślając z projektu nowelizacji ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta