Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sejm dla liderów

31 sierpnia 2001 | Wybory parlamentarne 2001 | DP

Partie zagwarantowały fotele poselskie swojemu aparatowi

Sejm dla liderów

W sytuacji, gdy nie ma listy krajowej, wszystkie partie ułożyły swoje listy wyborcze tak, by w Sejmie znaleźli się partyjni liderzy. Na nowe twarze nie ma raczej co liczyć.

Jeśli wynik wyborczy koalicji SLD - UP będzie taki sam, jak jej wysokie notowania w sondażach, wszyscy czołowi politycy lewicy znajdą się w Sejmie. Na pierwszych miejscach list koalicji znaleźli się m.in.: Leszek Miller (Łódź), Tomasz Nałęcz (Radom), Józef Oleksy (Siedlce), Andrzej Celiński i Wiesław Kaczmarek (1 i 2 z Warszawy II), Włodzimierz Cimoszewicz (Białystok), Jolanta Banach (Gdańsk), Barbara Blida (Katowice), Tadeusz Iwiński (Olsztyn), Marek Wagner (Kalisz), Marek Pol (Konin), Krystyna Łybacka (Poznań), Jacek Piechota (Szczecin). Najwięcej znanych nazwisk ma Warszawa, m.in. kolejno: wicemarszałek Sejmu Marek Borowski, prezydencki prawnik Ryszard Kalisz, Aleksander Małachowski z UP. Aleksandra Jakubowska jest dopiero druga na liście w Opolu, Jerzy Jaskiernia drugi w Kielcach, Jerzy Dziewulski jako trzeci w Olsztynie, a Sylwia Pusz czwarta w Poznaniu.

PO poza schematem

Odbiegający nieco od schematu partyjnego jest układ na listach Platformy Obywatelskiej. PO...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2406

Spis treści
Zamów abonament