Lotnisko pozostanie otwarte
Lotnisko pozostanie otwarte
RYS. PAWEŁ GAŁKA
UMOWY PRL Z PAŃSTWAMI ZACHODNIMI
Po 1944 r. PRL zawarła jednak z wieloma państwami umowy dwustronne dotyczące odszkodowań za znacjonalizowane majątki ich obywateli. Stronami były m.in. Wielka Brytania, Francja, Kanada, Szwajcaria, Szwecja, Norwegia, Luksemburg, Austria, Stany Zjednoczone. Umowy te miały charakter globalny. Przewidywały regulację roszczeń na poziomie państw, pozostawiając zaspokojenie roszczeń indywidualnych obywateli drugiej stronie. W ten sposób odstąpiono od zasady, że cudzoziemcy nie mogą oczekiwać lepszego traktowania. W rezultacie uzyskiwali oni odszkodowanie. Umowy te jako sprzeczne z głoszonymi oficjalnie tezami politycznym nie były publikowane.
Jedną z grup podmiotów, których prawo do tzw. świadczenia reprywatyzacyjnego zostało wykluczone w art. 4 ust. 1 zawetowanej ustawy z 7 marca 2001 r., są dawni właściciele, którym przysługiwały uprawnienia odszkodowawcze od państw obcych wynikające z umów międzynarodowych zawartych przez Polskę po 1944 r. Przesłanka ta podkreśla, iż zdaniem ustawodawcy polskiego roszczenia tych osób zostały właśnie w ten sposób ostatecznie zaspokojone.
Sytuacja jest dla cudzoziemców nieciekawa. Na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta