Moje Pieniądze - Moja Kolekcja
- Smak światła
- Przewodnik
- Kolekcjonerstwo broni palnej Co zbierać Piękna butelka z XVII wieku kosztuje 250 złotych
Smak światła
Polskie XVIII-wieczne butelki firmowe
JANUSZ MILISZKIEWICZ
W USA działa prestiżowy Klub Zbieraczy Szkła Firmowego. W Polsce dopiero rodzi się zainteresowanie szklanymi zabytkami, lecz działają już "zawodowi" poszukiwacze dostarczający na rynek szklane skarby.
Na firmowych butelkach odciśnięte są, bezpośrednio w szklanej masie, nazwy trunków, herby rodowe producentów lub herby miast, w których wytwarzano szlachetne alkohole. Czasami na zabytkowych butelkach znajdujemy znaki towarowe oberżystów oraz hut wytwarzających szkło. Jeszcze na początku XIX wieku butelki formowano ręcznie. Mają one ślad po tzw. przylepiaku, czyli pręcie do nabierania gorącego szkła. Zakończenie szyjki było doklejane do całości, podobnie zresztą jak sama szyjka. Późniejsze butelki, produkowane na skalę przemysłową, łatwo rozpoznać po szwie.
Krzysztof Burnatowicz, artysta plastyk, wybitny projektant wystaw dzieł sztuki, stworzył muzealnej wartości kolekcję polskiego szkła firmowego. Najstarsze okazy pochodzą z XVII wieku. Są w kolekcji szkła apteczne, butelki po wodach mineralnych i perfumach. Najwięcej jednak jest butelek po alkoholach.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta