Wspomnienia
- Bronisław Czepczak-Górecki (1922 - 2001)
- Ireneusz Gust (1955 - 2001)
- Perry Como (1912 - 2001) Bronisław Czepczak-Górecki (1922 - 2001)
Cichociemny z ostatniego transportu
Cichociemny, podporucznik spadochroniarzy Armii Krajowej Bronisław Czepczak-Górecki, pseudonimy Zwijak, Zebra, został zrzucony do kraju z przydziałem do Okręgu AK Kraków w ostatnim transporcie skoczków, 27 grudnia 1944 roku.
Nazajutrz odebrał jeszcze ostatni zrzut zaopatrzeniowy dla AK. Następnego dnia, 29 grudnia 1944 roku, loty zostały zawieszone. Trzy tygodnie później komendant główny generał Leopold Okulicki "Niedźwiadek" wydał rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej. Po następnym tygodniu do "Zwijaka" dotarła łączniczka z propozycją podjęcia działalności w organizacji NIE, z zadaniem utrzymania łączności z bazami Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Ppor. Czepczak-Górecki działał na Obszarze Zachodnim. W sierpniu 1945 wpadł szef obszaru. Po kilku miesiącach śledztwa, z więzienia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego polecił swym podkomendnym ujawnić się; w MBP zagwarantowano mu pod słowem honoru, że nikt nie zostanie aresztowany. "Zwijak" zapłacił za to łącznie siedmioipółletnim więzieniem.
Niezwykła była jego droga do elitarnej formacji cichociemnych. Pochodził z Małopolski
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta