Wspomnienia
- Monika Żeromska
- Bohdan Cybulski
- Profesor Jerzy Zdzisław Holzer Monika Żeromska (1913 - 2001)
Życie w blasku ojca
FOT. JANUSZ MINISZKIEWICZ
Talent odziedziczyła po rodzicach. Matka, Anna z Zawadzkich, po studiach w Szkole Malarskiej Kazimierza Stabrowskiego zdobyła rozgłos i uznanie krytyki wystawą ekspresjonistycznych rysunków w Paryżu w 1911 roku. Autor "Przedwiośnia", o czym mało kto wie, również malował obrazy. Jeden z nich wystawiono w Muzeum Żeromskiego w Nałęczowie.
Monika Żeromska studiowała w stołecznej Akademii Sztuk Pięknych, była uczennicą legendarnego Tadeusza Pruszkowskiego. Jeździła na plenery w towarzystwie braci Seidenbeutlów.
Dopiero po wojnie rozpoczęła systematyczną pracę malarską. Chętnie malowała martwe natury, zwłaszcza kompozycje szklanych naczyń. Projektowała scenografie, m.in. do sztuk Oskara Wilde'a, Conrada. Ilustrowała utwory ojca. Martwe natury Żeromskiej w latach 60. powielano na pocztówkach w setkach tysięcy egzemplarzy. Projektowała zdobnictwo materiałów dla Cepelii. Jednak zawsze najważniejsze było malowanie portretów. Bodaj najbardziej znany to wizerunek Juliusza Osterwy, zdobiący galerię Muzeum Teatralnego w Warszawie.
Sławę przyniosły Monice Żeromskiej "Wspomnienia", które zaczęła pisać, aby ukoić rozpacz po stracie matki.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta