Pragnienie potomstwa nie usprawiedliwia zdrady
Pragnienie potomstwa nie usprawiedliwia zdrady
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Domniemywa się, że odmowa zgody na rozwód złożona przez małżonka niewinnego rozkładu pożycia jest zgodna z zasadami współżycia społecznego. Domniemanie to można obalić, dowodząc, że jest inaczej. Pragnienie posiadania dziecka, którego nie można mieć z pożycia małżeńskiego, nie usprawiedliwia zdrady małżeńskiej.
Takie stwierdzenia, istotne nie tylko z punktu widzenia interpretacji przepisów dotyczących rozwodu, ale i zasad moralnych, zawarł Sąd Najwyższy w wyroku z 26 października 2000 r. (sygn. II CKN 956/99).
Małżonkowie mimo wieloletnich starań, łącznie z próbami sztucznego zapłodnienia, nie mogli doczekać się potomstwa. W tym stanie rzeczy żona pragnęła adoptować dziecko. Mąż się na to nie godził.
Mężczyzna od połowy lat 90. pracuje za granicą. Początkowo przyjeżdżał do domu co kilka miesięcy na dwa-trzy dni. W 1997 r. związał się z inną kobietą. Z tego związku w listopadzie 1997 r. urodziło się dziecko. Mężczyzna nie tylko zamieszkał z kobietą, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta